مزایای سیستم VAV

راندمان

این سیستم ها راندمان بالایی دارند چرا که با کمترین حجم هوا می توان به شرایط دمای طراحی دست یافت. با بسته شدن دمپر هوا در جعبه، فن در هواساز با سرعت کمتری کار کرده و مقدار بار کمتری در کویل ها جریان می یابد. در اصل یک سیستم VAV به بویلر، چیلر و هواساز اجازه می دهد تا بهینه تر کار کنند.

کنترل دمای یک ناحیه خاص

از آنجایی که ترموستات به جعبه VAV متصل است توانایی کنترل دما در یک اتاق خاص ممکن می شود. اتاق های با یک بار خاص معمولا به یک جعبه متصل می شوند و اتاق های با بار متفاوت می توانند به یک هواساز متصل شوند.

هزینه

این سیستم ها بسیار موثر بوده و دارای هزینه اولیه کمی می باشند. سیستم های عادی که نیازی به لوله و کویل نداشته از لحاظ نصب و نگه داری ارزان تر می باشند.

انعطاف پذیری

این سیستم ها انعطاف پذیری بالایی دارند مثلا می توانیم جعبه VAV را از یک کانال برداشته و در کانال دیگری قرار دهیم در صورتکیه بار اتاق ها یکسان باشند.
 
معایب سیستم VAV

  سرعت باد در شرایط طراحی

هنگامی که یک اتاق به شرایط طراحی برسد، حجم هوای ورودی کم می شود. این کاهش، سرعت هوا را کم کرده و اتاق از شرایط آسایش دور می شود. برای غلبه بر این مشکل یک فن به جعبه VAV اضافه می کنند که البته هزینه بیشتری دارد.

فضای مورد نیاز

نصب جعبه VAV چه به صورت عمودی یا افقی به فضا نیاز دارد. به عنوان یک قاعده کلی طول مجرای کانال افقی قبل از جعبه باید سه برابر قطر ورودی باشد تا شرایط ورود هوا محیا شود. در مسیرهای عمودی نیز نیاز به 18 اینچ ارتفاع است که در سقف های کوتاه یک مشکل است.

ناتوانی در تامین همزمان سرما و گرما

در بسیاری ساختمان ها نیاز به استفاده همزمان از گرما و سرما و در برخی اتاق ها وجود دارد. هنگامی که سیستم سنتی VAV کویل نداشته باشد تامین این شرایط همزمان ممکن نخواهد بود. این مشکل را با نصب کویل در جعبه VAV برطرف می کنند.

محل نصب جعبه VAV

از آنجا که جعبه در کانال قرار می گیرد باید در بالاتر از سقف باشد. در سقف های کاذب این امکان وجود دارد اما در سقف های گچی باید جایی برای دسترسی به جعبه در نظر گرفته شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید