هواساز هیت ریکاوری

با افزایش هزینه مصرف انرژی در سال های اخیر، استفاده از سیستم های بازیافت کننده انرژی مانند هواساز با بازیابی حرارتی در ساختمان ها افزایش یافته است که به آن هواساز هیت ریکاوری (heat recovery) نیز گفته می شود. در واقع با بازیافت انرژی هوای خروجی از ساختمان و عبور دادن مجدد آن از دستگاه هواساز و منتقل کردن این انرژی به هوای تازه ورودی، می توان به مقدار زیادی در مصرف انرژی ساختمان صرفه جویی نمود که در ادامه نحوه عملکرد هواساز با بازیافت انرژی ، ساختمان آن و نیز تفاوت آن با هواساز بدون هیت ریکاوری را تشریح می کنیم.

اجزا و ساختمان هواساز هیت ریکاوری

ساختمان هواساز هیت ریکاوری معمولا به صورت دو طبقه است. طبقه پایین همان عملکرد دستگاه هواساز معمولی (بدون هیت ریکاوری) را دارد ولی طبقه بالایی  که در واقع شامل اجزای زیر است.

۱ . دمپر خروجی

۲ . پنل فیلتر

۳ . فن خروجی (خارج کننده هوا)

۴ . سنسورها و کنترلرها

۵ . مبدل حرارتی هوا به هوای فشرده یا صفحه ای

نحوه عملکرد هواساز با بازیافت انرژی

نحوه عملکرد هواساز با بازیافت انرژی به این شکل است که  هوای برگشتی از ساختمان که خنک است از طبقه بالایی وارد قسمت هیت ریکاوری هواساز شده و بعد از عبور از فیلتر وارد مبدل حرارتی هوا به هوای صفحه ای می شود. از طرفی هوای گرم ورودی به دستگاه از بیرون ساختمان نیز از طبقه بالا وارد شده و پس از عبور از فیلتر اولیه وارد مبدل حرارتی می گردد. این مبدل از نوع هوا به هوا بوده و هوای خنک خارج شده از ساختمان، مقداری از گرمای هوای ورودی را به خود جذب کرده تا هوای ورودی تا حدودی سرد شود. هوای ورودی که به صورت اولیه سرد شده است، بعد از گذر از ردیفی از کویل های آب سرد یا حاوی مبرد به دمای مطلوب مورد نظر رسیده و وارد ساختمان می گردد. این حالت برای سرمایش هواساز با بازیافت انرژی بود و حالت گرمایش آن نیز مشابه همین حالت است و در آن هوای برگشتی از ساختمان در مبدل مقداری از گرمای خود را به هوای سرد ورودی می دهد.

ویژگی های مبدل حرارتی به کار رفته در هواساز با بازیابی حرارتی

هیچ قطعه متحرکی در آن بکار نمی رود و از ورقه های لایه لایه کنار هم که جریان هوای ورودی و برگشتی از ساختمان به صورت یکی در میان درون فضای بین ورقه ها حرکت کرده و تبادل حرارتی بین آن دو صورت می گیرد که دارای ویژگی های زیر است.

ورقه های آلومینیومی یا مسی مقاوم در برابر خوردگی

طرح لایه ای فشرده برای افزایش حداکثری سطح انتقال حرارت

آبندی کامل برای جلوگیری از تداخل دو جریان هوا با هم

استفاده از تکنولوژی هواساز هیت ریکاوری منجر به افزایش قیمت اولیه دستگاه می گردد ولی با توجه به اینکه ۴۰ تا ۶۰ درصد از انرژی مصرفی کل ساختمان ها و سوله ها مربوط به گرمایش و سرمایش آن می شود، در بلند مدت هزینه صرفه جویی شده ناشی از بازیابی انرژی و جلوگیری از اتلاف آن و کاهش مبالغ قبض های ساختمان، این هزینه اولیه جبران می گردد.

 راندمان مبدل حرارتی هوا به هوای صفحه ای ۷۰ تا ۸۰ درصد است و به مقدار مساحت آن و جنس صفحات بستگی دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید