دستگاه زنت صنعتی ، آپارتمانی و خانگی

زنت از نظر نوع کاربرد به سه دسته دستگاه زنت صنعتی ، زنت آپارتمانی و مینی زنت خانگی طبقه بندی می شوند. طرز کار زنت در هر سه مدل شبیه یکدیگر بوده و تنها از نظر ساختاری با یکدیگر متفاوت هستند. دستگاه مینی زنت در واقع مدل کوچک شده برای مصارف با حجم هوادهی کم است. ظرفیت زنت صنعتی ، آپارتمانی و خانگی معمولا بر حسب CFM (فوت مکعب بر دقیقه) بیان می شود.

طرز کار زنت آپارتمانی و صنعتی

طرز کار زنت صنعتی و زنت آپارتمانی بسیار شبیه یکدیگر است. برای سرمایش و گرمایش ساختمان مسکونی، اداری، تجاری و نیز سوله صنعتی، ورزشی و … می توان از دستگاهی ارزان قیمت (نسبت به سایر سیستم ها) و بهینه (از نظر مصرف انرژی) به نام زنت آپارتمانی یا زنت صنعتی استفاده نمود. طرز کار زنت بدین شکل است که در هوای گرم که باید درجه حرارت هوا کاهش یابد، یک فن بزرگ از نوع سانتریفیوژ، هوا را مکیده و با سرعت بالا از میان پکینگ (شبیه پوشال یا پد سلولوزی) عبور می دهد. در اثر برخورد هوا با پکینگ که با آب شهری و توسط پمپ همواره خیس است، دمای هوا کاهش و پس از فیلتر شدن در ساختمان یا سوله مورد نظر توزیع می گردد. به علت وجود آب بر روی پکینگ و تبخیر شدن بخشی از آن توسط هوا، رطوبت هوای ورودی نیز افزایش می یابد.

در روزهای سرد سال که باید به صورت گرمایشی کار کند، آب بر روی پکینگ پاشیده نشده و به جای آن، لوله هایی در پشت فن به نام کویل جاسازی می شود که آب داغ از درون آنها عبور کرده و این بار درجه حرارت هوای مکیده شده توسط همان فن، در اثر برخورد با سطح لوله های داغ، افزایش می یابد و همانند حالت قبل، بعد از فیلتر شدن، از راه کانال هایی در سرتاسر ساختمان یا سوله توزیع می گردد. در این سیستم، آب باید به وسیله بویلر مرکزی موتورخانه و یا پکیج دیواری و یا هر منبع دیگری گرم شده و به لوله های دستگاه پمپاژ شود. در ضمن در حالت کارکرد گرمایشی، می توان رطوبت زن نیز به دستگاه اضافه نمود و رطوبت هوا را نیز به اندازه دلخواه افزایش داد.

 

مینی زنت خانگی

دستگاه مینی زنت خانگی می تواند با پکیج دیواری خانگی تطبیق داده شود و در فصل گرم همانند کولر آبی (ولی با قدرت و راندمان بالاتر) و در فصل سرد با گرمایش قدرتمند، هوای گرم را در اتاق ها و سالن های مختلف و از راه کانال توزیع نماید و دیگر به رادیاتور، گرمایش از کف و … نیازی نیست.

تفاوت زنت صنعتی با زنت آپارتمانی

علاوه بر ابعاد و افقی یا عمودی بودن جریان هوا در دستگاه، دستگاه زنت آپارتمانی و صنعتی تفاوت ویژه ای با هم دارند و این تفاوت در درصد هوای بازگشتی به دستگاه است.

در واقع هوایی که وارد ساختمان یا سوله می شود باید از دریچه ای تخلیه گردد تا هوای تازه ورودی جایگزین آن شود. هوای تخلیه شونده از دریچه یا همان هوای بازگشتی مجددا وارد دستگاه شده و در محفظه ای با هوای تازه ورودی مخلوط می شود. علت اختلاط این دو جریان این است که دمای هوای بازگشتی بسیار نزدیک دمای مورد نیاز ساختمان است و در اثر مخلوط شدن با هوای تازه تا حدود زیادی دمای آن را به دمای نهایی نزدیک می کند و به انرژی کمتری جهت رسیدن به دمای مورد نظر نیاز خواهد بود. در سوله ها که فضای بسیار بزرگی دارند، بهتر است که حجم زیادی از هوای بازگشتی با هوای ورودی مخلوط شود تا انرژی مصرف شده برای تنظیم دمای آن کاهش یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید