اجزای فن کویل کاستی و نحوه عملکرد آن

اجزای فن کویل کاستی یک طرفه و سایر انواع آن

اجزای فن کویل کاستی یک طرفه ، فن کویل کاستی چهار طرفه ، دو طرفه و غیره شبیه یکدیگر است که در این متن به آنها اشاره می کنیم. نحوه عملکرد فن کویل کاستی ۴ طرفه و سایر انواع آن را و نیز کاتالوگ فن کویل کاستی (برای نمونه نوع ۴ طرفه ۴ لوله ای) را تشریح می کنیم.

مهمترین اجزای فن کویل کاستی یک طرفه ، فن کویل کاستی چهار طرفه و … عبارتند از :

. فن های سانتریفیوژ با لبه انحنا دار و کم صدا

۲ . موتور فن چند سرعته (با دو سرعت تند و کند و یا سه سرعت کند، متوسط و تند) و یا موتور کاملا سرعت متغیر یا همان اینورتر

۳ . کویل های مسی (لوله های مارپیچ) با پره های آلومینیومی دو، سه یا چهار ردیفه (هر چه بیشتر خاصیت انتقال حرارت و رطوبت گیری بیشتر)

۴ . بدنه دربرگیرنده اجزای فن کویل

۵ . دریچه خروجی

۶ . لوله های ورودی آب سرد و گرم یا مبرد هم از نوع ۲ لوله ای و هم ۴ لوله ای

۷ . سیستم کنترل دستی و اتوماتیک

۸ . مجرای هوا در مدار آب برای جلوگیری از ایجاد حباب هوا در مدار آب

۹ . سینی استیل با عایق برای جمع آوری و زهکشی بخار آب کندانس شده (چگالش) در پایین دستگاه

۱۰ . فیلتر دائمی یا قابل شستشو و نیز فیلتر متناسب نیاز برای هر ساختمان

اجزای فن کویل در سایر طرح ها مانند زمینی و دیواری نیز شامل همین قطعات است.

فن کویل کاستی

نحوه عملکرد فن کویل کاستی چهار طرفه و انواع دیگر آن

نحوه عملکرد فن کویل کاستی چهار طرفه یا انواع دیگر آن بسیار ساده است و در واقع از مبدل حرارتی به نام کویل سرمایشی و یا گرمایشی به همراه فن تشکیل شده است‌. این دستگاه در واقع یک بخش از کل سیستم تهویه مطبوع یک ساختمان مسکونی، تجاری، صنعتی و … محسوب می شود که به دستگاه های دیگری چون چیلر ، مینی چیلر ، بویلر و یا سایر سیستم‌های تولید کننده آب سرد یا گرم و یا مبرد (گاز فریون) با لوله کشی متصل می شود تا بتواند هوای ورودی به ساختمان را از نظر دمایی و رطوبتی به مقدار دلخواه برساند. این دستگاه با یک سوئیچ ON و OFF و یا با ترموستات کنترل می شود که اجازه و یا عدم اجازه ورود آب یا مبرد به مبدل حرارتی کویل و یا تغییر سرعت موتورفن، آن را کنترل می کند.

فن کویل کاستی چهار طرفه بر روی سقف نصب و تفاوت آن با فن کویل کاستی یک طرفه این است که هوای خروجی از آن از چهار سمت خارج و پخش می شود. بخاطر همین سادگی و انعطاف پذیری آن است که این دستگاه ها از نظر اقتصادی نسبت به سیستم های کانالی با ۱۰۰ درصد هوای تازه از بیرون (VAV) یا نوع مرکزی کانالی مانند هواساز مقرون به صرفه تر هستند و به کانال کشی نیازی ندارند و اگر در ساختمان به تامین هوای دائمی از بیرون نیاز باشد می توان از نوع فن کویل سقفی کانالی استفاده نمود.

عملکرد فن کویل از نظر دمایی و رطوبتی

عملکرد فن کویل به اختلاف دمای ورودی و خروجی از آن و دبی جریان هوا در آن بستگی دارد. آب سرد و گرم یا مبرد با جاری شدن در کویل ها و هوا با جاری شدن در اطراف کویل ها، با هم مبادله گرمایی انجام داده و در نهایت دمای هوا کاهش یا افزایش می یابد. نحوه عملکرد فن کویل کاستی ۴ طرفه و انواع دیگر آن از نظر رطوبتی نیز به این شکل است که وقتی آب سرد در کویل جاری می شود (فصل گرما) سطح کویل خاصیت رطوبت گیری از هوا را پیدا کرده و قطرات آب در سطح آن جمع و در سینی کف چکه می کند و از طریق یک دریچه تخلیه، آب گرفته شده از هوا یا همان رطوبت به بیرون تخلیه می گردد.

کاتالوگ فن کویل کاستی ۴ طرفه

در تصویر زیر یک نمونه از کاتالوگ فن کویل کاستی ۴ طرفه شرکت ما را مشاهده می کنید که پارامترهای مهم آن به ترتیب برای مدل های مختلف ارائه شده است و از روی آن می توانید به صورت اولیه، دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. کاتالوگ فن کویل کاستی یک طرفه ، دو طرفه و سایر انواع آن نیز در صورت درخواست، برای شما ارسال می گردد.

کاتالوگ فن کویل کاستی ۴ طرفه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید