فین تیوب

فین تیوب چیست ؟

فین تیوب در لغت به معنی لوله پره دار یا همان لوله فین دار (Fin Tube) است که از درون لوله معمولا سیال مایع داغ عبور می کند و برای افزایش سطح انتقال حرارت در اطراف لوله ، پره هایی به شکل های مختلف قرار می دهند تا در کمترین حجم ممکن بیشترین مقدار انتقال حرارت صورت بگیرد. از این فین تیوب ها در انواع مبدل حرارتی ، کندانسور ، اواپراتور و نیز انواع تجهیزات خنک کننده صنعتی استفاده می شود.

در برخی موارد درون لوله پره دار را نیز شیار می زنند تا جریان سیال درون لوله به جریان مغشوش تبدیل شده و مقدار انتقال حرارت افزایش یابد. انواعی از روش ها جهت بوجود آمدن جریان مغشوش در فین تیوب وجود دارد که با توجه به نوع مبدل و ویژگی های سیال آن می توان یکی از این روش ها را در ساخت فین تیوب به کار برد. نکته اینکه در سیالاتی که پتانسیل تشکیل رسوب زیاد را دارند ، استفاده از لوله هایی با شیار داخلی توصیه نمی شود زیرا نرخ رسوب گیری لوله به شدت افزایش می یابد.

انواع فین تیوب (لوله فین دار)

انواع فین تیوب یا لوله پره دار به چند روش دسته بندی می شوند که عبارتند از :

۱ . انواع فین تیوب از نظر شکل پره (انواع فین ها) :

به چهار شکل عمده صفحه ای ، پیچشی ، مدور و محوری تولید می شوند که نوع مدور آن نسبت به بقیه رایج تر بوده و کاربرد بیشتری دارد. در شکل زیر این چهار نوع نشان داده شده است.

انواع فین تیوب

به طور کلی فین صفحه ای عمر مفید کمتری نسبت به سه نوع دیگر داشته و در مبدل های با فشار ، دما و خوردگی بالا از نوع صفحه ای استفاده نمی شود. از دیگر معایب آن ایجاد افت فشار در سیال هوا خنک ، تعمیر و نگهداری دشوار و … در آن است.

۲ . انواع فین تیوب از نظر ارتفاع پره یا فین :

به سه شکل فین های با ارتفاع بلند ، متوسط و کوتاه تقسیم می شوند که نوع ارتفاع متوسط آن کاربرد زیادی در صنعت ندارد.

۳ . انواع فین تیوب از نظر تک جنس یا دو جنس بودن :

الف) دو جنس بودن

معمولا لوله فین دار به صورت دو جنس ساخته می شود، به این ترتیب که از یک لوله داخلی با جنس مس ، کربن استیل ، استیل ضد زنگ و … و از یک لوله پره دار بیرونی از جنس آلومینیوم و … ساخته می شود. علت این امر آن است که قیمت آلومینیوم نسبت به مس ارزان تر بوده و استفاده از مس در قسمت بیرونی مقرون به صرفه نیست. معمولا از این ساختار زمانی که ارتفاع پره ها بلند باشد استفاده می شود.

ب ) یک جنس بودن

در برخی کاربردها (مخصوصا زمانی که ارتفاع پره ها از نوع کوتاه باشد) کل لوله فین دار از یک جنس که معمولا مس است ساخته می شود و به آن لوله مسی فین دار نیز گفته می شود. در شکل زیر لوله مسی فین دار با ارتفاع پره کوتاه نشان داده شده است.

لوله مسی فین دار

کاربرد فین تیوب (لوله فین دار)

انواع مبدل حرارتی

انواع کندانسور آبی و هوایی

انواع خنک کننده های روغن یا اویل کولر

صنایع غذایی و شیمیایی

نیروگاه ها و صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

صنعت ذوب

رادیاتورها ، درای کولر ، گرم کننده هوا یا ایر هیتر

و هر نوع کاربری دیگر برای انتقال حرارت از یک سیال به سیال دیگر از فین تیوب یا همان لوله فین دار استفاده می شود.

مشخصات کلی فین تیوب های ما

محصولات  عمدتا به صورت خاص برای هر پروژه تعریف و ساخته می شود. به این صورت که با توجه به نیاز و پس از انجام محاسبات و تحلیل و نیز درخواست مشتری ، جنس لوله و پره ها ، قطر بیرونی لوله ، تراکم تعداد پره ها در هر سانتی متر از طول لوله ، ضخامت و ارتفاع پره ها ، استفاده یا عدم استفاده از پره های داخلی برای بوجود آوردن جریان مغشوش داخل لوله و … تعیین می شود. از جمله تخصص های گروه تهویه مطبوع ماخ توانایی طراحی و ساخت انواع فین تیوب های کوچک تا کاربری های بسیار بزرگ بوده و همانطور که گفته شد مطابق با نیاز پروژه ، آن را طراحی و تولید می کند.

فین تیوب های ماخ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید