چیلر گازی

چیلر گازی

نوع جدیدی از چیلر تحت عنوان چیلر گازی یا همان گازسوز وارد بازار شده که اصول کار آن مانند چیلر تراکمی بوده و با این تفاوت که کمپرسور توسط موتور احتراقی داخلی گازسوز (گاز طبیعی یا شهری) پیستونی به گردش درآمده که به آن GHP نیز گفته می شود.

از مهمترین مزیت های این سیستم مصرف برق بسیار اندک آن (در حد به چرخش در آوردن فن تهویه) و عدم نیاز به خرید تجهیزات پست برق فشار قوی در ساختمان است.

چیلر گازی از یک یونیت بیرونی که معمولا روی پشت بام نصب می شود و چندین یونیت داخلی متصل به آن و لوله کشی بین آنها تشکیل شده است.

در شکل زیر یک نما شماتیک از یونیت بیرونی (Outdoor unit)، لوله کشی ها (Refrigerant piping) و یونیت های داخل ساختمان را مشاهده می کنید. یونیت های داخل ساختمان می تواند از انواع مختلفی مانند فن کویل (Fan coil unit) ، هواساز مرکزی (Air handling unit) و … باشد.

چیلر گازی

 

قطعات اصلی که در یونیت بیرونی جاسازی شده است عبارتند از :

۱ . موتور احتراق داخلی گازسوز پیستونی (برای مثال در چیلر گازی (GHP) شرکت LG از موتور ۴ سیلندر هیوندای استفاده شده است.)

۲ . کندانسور هوا خنک

۳ . شیر انبساط

۴ . شیر چهار طرفه مخصوص برای تبدیل حالت سرمایش به گرمایش و بالعکس

قطعات اصلی یونیت های داخلی :

اواپراتور این سیستم که وظیفه خنک کردن فضای داخل ساختمان را در تابستان و گرم کردن آن را در زمستان بر عهده دارد، درون یونیت های داخلی دیواری، کاستی و … در داخل ساختمان جاسازی شده است.

درون لوله ها نیز مبرد دوستدار محیط زیست در گردش بوده و حرارت را بین داخل و بیرون ساختمان و از طریق کندانسور هوا خنک و اواپراتور منتقل می کند.

استفاده از چیلر گازی در ایران

استفاده از چیلر گازی در ایران بسیار به صرفه است. زیرا که در فصل تابستان مصرف برق به حداقل ممکن رسیده و از گاز شهری به عنوان منبع اصلی انرژی آن استفاده می شود و با توجه به پایین بودن مصرف گاز در تابستان، قبض های برق و گاز چند برابری و مازاد بر مصرف را نخواهیم داشت. از طرفی در فصل زمستان نیز به علت بازیافت گرمای اتلافی موتور احتراقی و تزریق آن به سیکل و بهبود راندمان، باعث کاهش مصرف گاز این سیستم در زمستان شده و آن را جهت گرمایش در فصل زمستان به صرفه می کند.

اگر بخواهیم این سیستم را با اسپلیت یا کولر گازی مقایسه کنیم، اولا اینکه اسپلیت به صورت واحدی ولی چیلر گازی به صورت مرکزی و برای تهویه چندین قسمت به طور همزمان عمل می کند. دوما اینکه در اسپلیت، مصرف برق در تابستان به شدت بالا می رود و در زمستان نیز استفاده از آن جهت گرمایش به علت افت راندمان سیکل آن، توجیه کاری و اقتصادی ندارد. در حالی که در چیلر گازی GHP طبق توضیحات داده شده، در هر دو فصل کاملا به صرفه است.

از چیلر گازی در ساختمان ها و مکان هایی با ابعاد متوسط تا بسیار بزرگ مانند هتل، ساختمان مسکونی، برج، سالن سینما و کنسرت، ساختمان های اداری و تجاری و … می توان به عنوان یکی از بهینه ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی استفاده نمود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید