انتخاب سیستم و تجهیزات مناسب برای تهویه مطبوع صنایع ، کارخانه و سوله صنعتی

تجهیزات مورد نیاز جهت تهویه مطبوع صنایع مختلف به دو بخش اصلی تقسیم بندی می شوند :

الف . دستگاه های تولید کننده سرمایش و گرمایش

ب . دستگاه های توزیع کننده هوای گرم و سرد (همراه با فیلتر نمودن و تنظیم رطوبت آن)

دستگاه های تولید کننده سرمایش و گرمایش خود به انواع مختلف صرفا سرمایشی ، صرفا گرمایشی و ترکیبی از سیستم سرمایشی و گرمایشی (در یک دستگاه یکپارچه) تقسیم بندی می شوند. دستگاه های توزیع کننده نیز خود دارای انواع مختلفی هستند که ما مناسب ترین دستگاه ها را برای شما پیشنهاد می کنیم.

۱ . سیستم چیلر ، بویلر و هواساز

انواع چیلرها به عنوان سیستم تولید کننده آب سرد و بویلرها نیز به عنوان سیستم تولید کننده آب گرم یا بخار داغ شناخته شده هستند. آب سرد و گرم تولیدی در این دستگاه ها از طریق لوله کشی به کویل (لوله های پر پیچ و خم) دستگاه های توزیع کننده ای مانند هواساز منتقل و توسط فن ، هوا از اطراف کویل ها عبور و هوای با دما و رطوبت تنظیم شده و نیز فیلتر شده در محیط داخل سوله یا ساختمان صنعتی به گردش در می آید. بزرگترین مزیت این سیستم توانایی تنظیم دقیق رطوبت هوای ورودی توسط آن است و در اماکنی که به تنظیم دقیق رطوبت نیاز باشد، این سیستم پیشنهاد می شود.

علاوه بر هواساز که وظیفه توزیع هوا را بر عهده دارد می توان به همراه چیلر و بویلر از دستگاه های توزیع کننده دیگری مانند یونیت هیتر ها یا سیستم های گرمایش از کف نیز در سوله و ساختمان صنعتی استفاده نمود.

سیستم چیلر ، بویلر و هواساز

۲ . پکیج یونیت (روف تاپ پکیج)

پکیج یونیت در واقع ترکیبی از چیلر تراکمی هوا خنک و دستگاه هواساز در یک دستگاه یکپارچه است که لوله کشی های مربوط به سیستم ذکر شده در بالا در آن حذف و چیلر مستقیما به هواساز متصل می شود. برای حالت گرمایش نیز در آن کویل هایی تعبیه شده است که آب گرم در آنها جاری می شود و آب گرم باید توسط دستگاه دیگری مانند بویلر یا پکیج و … ایجاد و به پکیج یونیت ارسال شود. این دستگاه نیز همانند سیستم چیلر ، بویلر و هواساز توانایی تنظیم دقیق رطوبت و فیلتر نمودن هوا را دارد.

روف تاپ پکیج ماخ

۳ . دستگاه زنت

دستگاه زنت دستگاهی سرمایشی و گرمایشی یکپارچه است که عمل سرمایش به روش تبخیری (تقریبا شبیه کولرهای تبخیری آبی) و عمل گرمایش توسط لوله های آب گرم جاسازی شده در آن و دمیدن هوا توسط فن از میان لوله ها انجام می شود. در این دستگاه برای تامین آب گرم جاری در لوله ها به دستگاه دیگری مانند بویلر یا پکیج یا هر منبع دیگری نیاز است. دستگاه زنت توانایی فیلتر نمودن هوای ورودی به محیط داخل ساختمان را دارد. مزیت این دستگاه قیمت اولیه پایین آن و نیز مصرف برق اندک آن است (مصرف برق در حد به گردش در آوردن فن و پمپ).

زنت ماخ

۴ . دستگاه اکونوپک

اکونوپک دقیقا شبیه دستگاه زنت است ولی با این تفاوت که تجهیزات تولید کننده حرارت برای گرم کردن آب، مانند مشعل گازسوز و … بر روی خود دستگاه نصب می شود و دیگر به بویلر یا پکیج نیازی نیست. بدین ترتیب اکونوپک عمل سرمایش را به روش تبخیری و عمل گرمایش را نیز با گرم کردن آب جاری در لوله ها توسط مشعل گازسوز (گاز شهری) و نیز عمل فیلتر نمودن هوا را انجام می دهد و همانند دستگاه زنت قیمت اولیه پایین و مصرف برق کمی دارد.

اکونوپک ماخ

علاوه بر دستگاه های پیشنهاد شده در بالا که همواره در اولویت قرار دارند از دستگاه های دیگری مانند گرمکن های با اشعه مادون قرمز (گرمایش تابشی) و تجهیزات برودتی مانند کولرهای تبخیری نیز می توان استفاده نمود (مشکل آنها عدم تامین نیازهای دمایی ، تنظیم رطوبت و فیلتر نمودن هوا است که استفاده از آنها پیشنهاد نمی شود)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید