پدر صنعت تاسیسات ایران

پدر صنعت تاسیسات ایران

« مهندس حشمت‌اله منصف »
چهره دیر آشنای صنعت تاسیسات ایران

صنعت تهویه مطبوع با بیش از ۵۰ سال قدمت در حال فعالیت است و در بدنه تولید کشور قرار دارد . جایگاه افراد باتجربه در این صنعت بسیار والا و تاثیر گذار است . پیشکسوتان و صاحبان تجربه ، از جمله کسانی هستند که در میان تمام اقوام ، ملل و تمدن‌ها گرامی و مورد تکریم و احترام‌اند . بر همین اساس پیشگامان تاسیسات برآن شد در هر شماره از نشریه به پاس قدردانی و حمایت از این عزیزان به معرفی مفاخر و پیشکسوتان این عرصه بپردازد .

در همين رابطه يكی از اساتيد برجسته و برگزیده پیشکسوت صنعت تاسیسات در نخستین دوره کنفرانس تهویه مطبوع ، سرمایش و گرمایش را معرفی می کنیم .

« آقای مهندس حشمت‌اله منصف » ، پیشکسوت خردورز صنعت تاسیسات ، سال ۱۳۰۴ در کرمانشاه بدنیا آمد . وی تحصیلات خود را در رشته الكترومكانيک دانشكده فنی تهران در سال‌های ( ۱۳۲۸ - ۱۳۲۷ ) با موفقیت به پایان رسانید .

« آقای مهندس حشمت‌اله منصف » ، به عنوان چهره ماندگار تاسیسات در ایران شناخته شده است و نبوغ ایشان در زمینه تاسیسات و ساختمان مورد قبول خاص و عام است . وی با بیش از بیست سال فعالیت در شرکت خانه‌سازی ایران ، کار طراحی بیمارستان‌ها را شروع کرده و طراحی بیش از ۱۵۰ بیمارستان در سابقه ایشان به چشم می خورد . بزرگترین پروژه بیمارستانی ایشان بیمارستان میلاد بوده است .

پدر صنعت تاسیسات ایران بعد از انحلال شرکت خانه‌سازی ایران ، به سازمان برنامه و بودجه رفت و در آنجا انتشارات گسترده‌ای را از خود برجای گذاشت . حضور قوی و تاثیرگذار ایشان در جلسات کمیته تدوین مقررات ملی ساختمان در وزارت مسکن و شهرسازی ، وی را به فردی بی‌بدیل در زمینه تاریخچه ، اهمیت و مقررات ملی ساختمان در کشور مبدل نموده است . ایشان سال‌های متمادی در عرصه مشاوره تاسیسات مکانیکی فعالیت داشته و در شركت جنرال مكانيک ، وزارت مسكن و شهرسازی ، مشاور كوانتا ، خانه‌سازی ايران نیز آثار شگرف فعالیت‌های ایشان وجود دارد .

مهندس منصف در بسیاری از پروژه‌های بزرگ دیگر نظیر برج ۵۴ طبقه تهران و ... فعالیت داشته اند . ۱۸ سال فعالیت ارزشمند ایشان در طراحی تاسیسات مکانیکی طرح توسعه حرم مطهر رضوی زبانزد خاص و عام است . مهندس منصف تا سال ۱۳۹۰ فعالیت‌های مطالعاتی و طراحی را در شرکت مهندسین مشاور پیراز ، ادامه دادند و با حضور در دفتر این شرکت به بررسی نقشه‌ها و اطلاعات طراحی پروژه‌های شرکت می‌پرداختند .
 
آثار و تالیفات
استاد حشمت‌اله منصف در طول فعالیت در صنعت تاسیسات ، آثاری از خود به جای گذاشتند . تهيه ، تاليف يا ترجمه برخی از مدارک ، به تنهايی يا با همراهی تيم‌های كارشناسی از جمله آن‌هاست که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

نشريه ۱۲۸ ( ۳ جلد ) ، مشخصات فني عمومی تاسيسات مكانيكی ، نشريه ۲۷۱ ( ۱ جلد ) ، شرايط طراحی تاسيسات شهرهای كشور ، نشريه ۱۳۸ ( ۴ جلد ) ، مهندسی نگهداری ساختمان و تاسيسات ، نشريه ۱۷۲ ( ۱ جلد ، ترجمه ) ، عملكرد ، نگهداری و بهينه سازی ، مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان ( ۱ جلد ) ، مبحث۱۶ مقررات ملی ساختمان ( ۱ جلد ) ، روش‌های آزمايشگاهی تست بادزن ( ۱ جلد ، ترجمه) ، نگهداری و تعمير تجهيزات بيمارستانی ( ۱ جلد ، ترجمه ) مشاركت داشته و همچنين تدوین كتابهای راهنمای طراحی بخشهای بيمارستان در زمينه‌های آشپزخانه استريل ، رخت‌شويی و گازهای طبيعی را در ۴ جلد انجام‌ داده است .
گروه صنعتی لندیران درگذشت این استاد فرهیخته و گرانمایه را به جامعه تاسیسات ایران تسلیت عرض می نماید..

***روحش شاد و یادش گرامی***

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید