روش های افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی

قبل از شروع تشریح روش های افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی ، تعدادی از شاخص های مهم در حوزه اندازه گیری راندمان را بررسی می کنیم.

شاخص SEER مخفف کلمات Seasonal Energy Efficiency Ratio

نسبت سرمایش خروجی از دستگاه بر حسب BTU (British Thermal Units) تقسیم بر مصرف انرژی الکتریکی بر حسب کیلووات ساعت. هر چه این عدد بزرگتر باشد، راندمان انرژی بالاتری دارد.

شاخص EER مخفف کلمات Energy Efficiency Ratio

این عدد مشابه SEER است و با این تفاوت که به جای استفاده از شرایط واقعی فصلی، این نسبت در شرایط آزمایشگاهی اندازه گیری می شود و هر چه بالاتر باشد، راندمان سیستم تهویه نیز بالاتر خواهد بود.

شاخص HSPF مخفف کلمات Heating Seasonal Performance Factor

این عدد بیانگر راندمان هیت پمپ هایی مانند GHP ، VRF ، داکت اسپلیت ، اسپلیت و … است. هیت پمپ ها با جابجایی مسیر سیکل کاری خود، هم سرمایش و هم گرمایش را در یک دستگاه مشترک تولید می کنند. این عدد گرمایش فضای کل مورد نیاز بر حسب BTU را نسبت به کل الکتریسیته مصرفی هیت پمپ بر حسب کیلووات ساعت اندازه گیری می کند. هر چه HSPF بزرگتر باشد، راندمان هیت پمپ بالاتر است.

۹ روش افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع

۱ . بازسازی سیستم تهویه مطبوع

تعداد زیادی دلیل برای بازسازی مانند تعمیرات بیش از حد سیستم قدیمی ، جستجو برای خرید سیستم تهویه راندمان بالا و با آسایش بیشتر و … می تواند وجود داشته باشد، با بازسازی سیستم تهویه مطبوع تا ۳۵ درصد در مصرف انرژی سالانه ساختمان صرفه جویی خواهد شد (به گفته The Department of Energy). تعدادی از روش های بازسازی سیستم عبارتند از : تعویض کمپرسور ، افزودن کنترل کننده به فن کندانسور ، افزودن سیستم تهویه متناسب با درخواست مصرف کننده ، افزودن اکونومایزرها که از مزیت هوای سرد بیرون استفاده می کنند.

۲ . کنترل ها و ترموستات های قابل برنامه ریزی

یکی از راه های افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع استفاده از کنترلرهای اتوماتیکی است که در صورت عدم وجود افراد و عدم استفاده از یک سالن ، اتاق یا قسمتی از ساختمان ، سیستم تهویه آن قسمت را قطع می کند. همچنین می توان زمان خاموش و روشن شدن سیستم در طول شبانه روز را طبق یک جدول زمان بندی شده برای آن تعریف کرد.

۳ . استفاده از سیستم های با راندمان بالا

مدل های جدید دستگاه های سرمایشی و گرمایشی نرخ SEER بالایی نسبت به دستگاه های چند سال پیش دارند. SEER آنها بین ۱۴ تا ۱۸ است. با دقت در انتخاب آنها می توانید مقدار زیادی در هزینه های مصرفی صرفه جویی کنید. دستگاه هایی بخرید که شاخص های آن نسبت به سایر دستگاه ها بیشتر باشد.

افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع

۴ . عایق کاری

عایق کاری از جمله موثرترین روش های افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع است. با وجود یک ساختمان عایق کاری شده به صورت ضعیف، مقدار زیادی از برودت و حرارت تولید شده به هدر خواهد رفت. حتما عایق کاری را در دیوارها و پنجره های ساختمان لحاظ کنید. لوله ها، کانال ها و خروجی های انواع سیستم های تهویه مطبوع باید توسط شرکت های نصب کننده به خوبی عایق کاری شوند.

۵ . حساس بودن در مورد نگهداری منظم

نگهداری منظم ، همواره تجهیزات شما را در راندمان ماکزیمم باقی نگه می دارد. این نگهداری قبل و بعد از شروع فصل سرد و گرم و نیز مطابق جدول زمان بندی شده شرکت سازنده باید انجام شود. این سرویس های منظم اگر انجام شوند علاوه بر بازگشت هزینه های آن از طریق کاهش هزینه های مصرفی ، باعث افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش هزینه های تعمیرات در آینده می شود.

۶ . تغییر تنظیمات ترموستات کنترل کننده

سعی کنید که درجه حرارت کاری سیستم خود را به درجه حرارت هوای بیرون اندکی نزدیک تر کنید تا به صورت قابل توجهی راندمان انرژی آن افزایش یابد. برای مثال در یک روز گرم ، سیستم سرمایشی که بر روی ۲۳ درجه سانتی گراد تنظیم شود نسبت به سیستمی که روی ۲۵ درجه تنظیم است، ۱۸ درصد انرژی بیشتر مصرف می کند و اگر روی ۲۲ درجه تنظیم شود، ۳۹ درصد انرژی بیشتر مصرف خواهد کرد. با تنظیم صحیح و نزدیک کردن دمای دستگاه به دمای هوای بیرون در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

۷ . تعویض فیلترهای هوا

اگر فیلترها کثیف شوند ، در مقابل حرکت جریان هوا مقاومت زیادی ایجاد می کنند. با گرفتگی فیلترها، ذرات گرد و غبار بر روی تیغه ها و سایر قطعات فن جمع شده که در نهایت منجر به افزایش مصرف انرژی فن برای ارسال مقدار مشخصی از حجم هوا خواهد شد.

۸ . خاموش کردن دستگاه های تولید کننده حرارت

یکی دیگر از روش های افزایش راندمان سیستم های تهویه مطبوع خاموش کردن منابع تولید کننده حرارت است. دستگاه هایی مانند کامپیوترها ، تلویزیون ها ، ماشین آلات و … دائما در حال تولید حرارت هستند که در صورت عدم استفاده، با خاموش کردن آنها به انرژی کمتری جهت سرمایش محیط نیاز خواهد بود.

۹ . استفاده از سیستم های مدرن VRF (Variable Refrigerant Flow)

اگر شما به تعویض کل سیستم تهویه مطبوع نیاز دارید بهترین گزینه استفاده از سیستم های VRF (سیستم های GHP و EHP) است. این سیستم ها در یک دستگاه هم سرمایش و هم گرمایش را تولید و آن را در محیط داخل و بدون کانال کشی توزیع می کنند (می توان با اتصال آن به هواساز از کانال کشی نیز استفاده کرد). در این سیستم، کنترل دمایی هر قسمت جداگانه خواهد بود و هر قسمت متناسب با نیاز خود انرژی مصرف می کند. کمپرسور دستگاه های GHP و EHP از نوع سرعت متغیر است و فقط متناسب با نیاز کار می کند (همواره در حالت بهینه).

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید