برآورد ظرفیت مناسب کولر گازی مناسب؟؟

برآورد ظرفیت کولر گازی مناسب

اولین گام برای انتخاب محصول مورد نظرمان، تعیین ظرفیت متناسب کولر گازی برای منزل، محیط کار یا هر مکانی که قصد داریم از آن استفاده کنیم، خواهد بود.

 

 

بدون تردید هنگام خرید کولر گازی با اعدادی چون ۹۰۰۰، ۱۲ هزار یا بالاتر برخورد می کنید. از خود سوال می کنید این اعداد چیست؟

 

به طور کلی میزان سرمادهی کولر با معیار «بی.تی.یو» (british termal units) مشخص می شود. Btu بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است نه این که این کولر خنک تر است بنابراین این اعداد درواقع همان توان سرماسازی به واحد زمان هستند که از فروشندگان می شنوید و هرچه این اعداد بزرگ تر باشد، بدون تردید قیمت کولر مورد نظر هم افزایش خواهد یافت بنابراین ظرفیت خنک کنندگی یا گرمادهی کولرهای دوکاره را می توان روی برچسب پشت کولر دید یا روی کاتالوگ آن مطالعه کرد.

 

کولر گازی

برای یافتن بهترین کولر گازی مناسب خودتان این گونه عمل کنید:

اگر محل مورد نظر شما در طبقات میان ساختمان قرار دارد و اطراف آن پوشیده است، به ازای هر مترمربع بنا ۴۰۰ تا ۶۰۰ Btu در نظر بگیرید و اگر به طبقات فوقانی یا به پشت بام نزدیک هستید، به ازای هر مترمربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ Btu محاسبه کنید.

 

در نظر داشته باشید که اگر محل شما آفتابگیر است، ۱۰ درصد به میزان محاسبه خود بیفزایید یا بهعکس اگر آفتابگیر نیست ۱۰ درصد بکاهید، اما در مورد آشپزخانه اگر قرار است کولر گازی آنجا کار کند، همان شرایط آفتابگیر را اعمال کنید، یعنی ۱۰ درصد بیشتر در نظر بگیرید.

کولر

مصرف برق کولرها

مصرف برق کولرهای گازی از کولرهای آبی بیشتر است و همین موضوع باعث شده بسیاری عطایش را به لقایش ببخشند و آن را فراموش کنند، اما مدتی است که کولرهای جدید گازی با مصرف انرژی بسیار پایین تر از گذشته ساخته شده اند و در بازارهای بین المللی به فروش می رسد.

 

این گروه ها به گروه های A و A+ تقسیم شده اند و کمترین میزان مصرف انرژی مربوط به گروه A+ است. البته این گروه می تواند گران ترین هم باشد.

 

بنابراین با دقت روی برچسب انرژی محصول سعی کنیم به میزان برق مصرفی آن هم توجه داشته باشیم ولی به یاد داشته باشیم که در حال عمومی میزان مصرف انرژی کولرهای گازی حدود ۴ برابر میزان مصرف کولرهای آبی است.

کولر گازی

راهنمای خرید

با این اطلاعات اولیه بهترین خرید کولر گازی برای چیست این مراحل را در نظر بگیرید و بدون نگرانی مبلغ کالای موردنظر را بپردازید، چون هوای بهاری در انتظار شماست.

 

 • ۱ـ اولین گام محاسبه BTU موردنیاز شماست.
 • ۲ـ دومین مرحله انتخاب کولر با مصرف انرژی پایین تر مثلا A+ یا بالاتر است.
 • ۳ـ هرگز به شایعات توجه نکنید و بدون پیشداوری به بازار بروید. فقط قبل از رفتن به بازار خوب اطلاعات بگیرید.
 • ۴ـ اطلاعاتی که برای خرید کولر گازی موردنیاز شماست، عبارتند از: نوع پنل، توان گرمایی و سرمایی آنها، ابعاد، وزن و صدای کولر هنگام کار است.
 • ۵ـ توجه داشته باشید مارک مشهور دلیل کیفیت خوب نیست. البته پول زیاد دادن هم دلیل دریافت کیفیت بهتر نیست.
 • ۶ـ در انتخاب کولر مناسب با فضای موردنظر دقت کنید.
 • ۷ـ توجه داشته باشید اسپیلت ها یا کولرهای دوتکه نیازمند فضای بیرونی هم هستند، بنابراین به محل نصب آن نیز فکر کنید.
 • ۸ـ موتور برخی از این کولرها مخصوص مناطق مرطوب و گرم ساخته شده، بنابراین به محل جغرافیایی کولر که قرار است کار کند، خوب توجه کنید.
 • ۹ـ به یاد داشته باشید کولرهای پنجره ای میزان برق بیشتری نسبت به اسپیلت ها مصرف می کنند.
 • ۱۰ـ از نمایندگی مجاز خرید کنید. ۱۱ـ به نوع گارانتی و شرایط آن توجه داشته باشید.
 • ۱۲ـ به خدمات پس از فروش خوب توجه کنید چون گاهی قیمت خدمات حتی از قیمت خود کولر بیشتر است.
 • ۱۳ـ تعداد و مراکز خدمات پس از فروش محصول را بپرسید.
 • ۱۴ـ از فروشنده بخواهید دفترچه راهنمای فارسی در اختیار شما بگذارد تا از بهترین شرایط مصرف کولر آگاهی داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید