سیستم گرمایشی ناحیه ای

سیستم گرمایشی ناحیه ای (District Heating System) یک سیستم تولید حرارت است که به صورت مرکزی نصب شده و نیازهای بخش های خانگی و صنعتی از جهت تامین آب گرم و گرم کردن محیط را فراهم می کند.

اینگونه حرارت دهی اغلب توسط نیروگاه های سوخت فسیلی تامین می شود. اما روش های اصطلاحا سبزتر در حال جایگزینی سوخت های فسیلی هستند که از جمله آنها می توان به حرارت دهی به روش زمین گرمایی و استفاده از انرژی خورشیدی اشاره کرد.


مزیت نیروگاه های تولید انرژی ناحیه ای این است که در مقایسه با بویلرهای محلی حرارت را با بازدهی بیشتری فراهم کرده و کنترل بهتری نیز بر روی آلودگی ها دارند. از این نوع نیروگاه های برق در دانمارک به عنوان منابعی برای انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی باد و خورشید استفاده شده است.

انواع مختلفی از این نوع سیستم های تولید حرارت ناحیه ای وجود دارد برخی تنها برای تولید حرارت به کار می روند در حالی که برخی دیگر علاوه بر تولید حرارت به عنوان نیروگاه های تولید برق نیز کاربرد دارند. از جمله کشورهایی که چنین نیروگاه هایی در آنها به بهره برداری رسیده است می توان به اکراین، اسلواکی، سویس، برزیل و سوئد اشاره کرد.

سیستم های تولید حرارت ناحیه ای دارای ایستگاه هایی هستند که حرارت تولید شده را از طریق لوله های عایق بندی شده ای برای مصرف کنندگان ارسال می کنند چنین سیستمی هم دارای مسیری برای تغذیه مصرف کننده و هم مسیری برای بازگشت سیالی که حرارت خود را از دست داده است می باشد. لوله های فوق معمولا زیر زمین قرار داده می شوند و سیال به کار رفته نیز آب یا بخار آب است. استفاده ار بخار کمتر رایج است اما برای مصارف صنعتی که نیاز به دمای بالاتری نسبت به مصارف خانگی دارند بخار آب مناسبتر است. در نمونه ای از سیستم فوق که در نروژ با موفقیت نصب شده است تنها ده درصد از انرژی حرارتی در سیستم توزیع هدر می رود که نشانه بازده بالای سیستم فوق است.

                                        
مزایا و معایب

مزایای مختلفی برای سیستم های حرارت دهی ناحیه ای نسبت به سیستم های منفرد وجود دارد. نیروگاه های فوق بازدهی بیشتری داشته و واحدهای بزرگ به نسبت مجموع واحدهای منفرد مشابه آلایندگی محیطی کمتری دارند. همچنین این نیروگاه ها لازم نیست که خود از سوخت دیگری برای برای تولید آب گرم برای ارسال در لوله ها استفاده کنند بلکه می توان از حرارت خروجی واحد های صنعتی برای این کار استفاده کرد.

مشکل بزرگ اینگونه سیستم ها مربوط به بحث های سرمایه گذاری به دلیل جدید و نو بودن ایده های فوق است. براوردها حاکی از این است که هزینه احداث چنین واحد هایی در طولانی مدت قابل بازگشت خواهد بود. نکته دیگر اینکه استفاده از چنین سیستم هایی با جمعیت بالا مانند واحدهای آپارتمانی مناسب است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید