روشن کردن پکیج بدون گاز

اگر جایی که گاز وصل نیست و بخواهیم پکیج را روشن کنیم یعنی سر پکیج کلاه بزاریم که آقا الان شعله ات روشن است ولی در واقع شعله ای در کار نباشد می توان از یک دیود که مابین میله  یون و بدنه دستگاه در بایاس معکوس استفاده کرد.بدین صورت که یک لوپ کوچک درست میکنیم که طریقه ساختش  بدین گونه است:

کلید روشن خاموش و یک عدد دیود از خانواده 1Nxxxx مانند دیود 1N4007 رو با دو عدد چنگکی با دو تکه سیم مانند شکل به هم وصل میکنیم حال چنگکی  که به طرف خط دار دیود وصل است را به ارت یا هر کجا از بدنه فلزی و بدون رنگ پکیج و چنگک دیگر را به میله یون یا همان سنسور تشخیص شعله وصل میکنیم(دقت داشته باشیم که میله یون تمیز باشد و اتصال به درستی وصل باشد)حال با وصل کردن کلید میکروکنترلر پکیج (با اون دقت و هوشیاری) سرش کلاه میره و فکر میکنه که شعله  گاز روشن شده است.

برای اینکه بتوان،پکیج را بدون پر کردن آب به آن روشن کرد باید با استفاده از یک پتانسیومتر یا ولوم ۵۰۰ کیلو یک ولتاژ متغییر ۰ تا ۵ ولت ایجاد کرد چرا که برد پکیج،فشار آب را از طریق این ولتاژ  اندازه‌گیری میکند.
 بر روی برد و در سوکت مخصوص پرشر متر آب،سه  عدد پین وجود دارد که دوتای آن مربوط به ولتاژ مثبت پنج ولت و گراند میباشد که این دو پین را با استفاده از مولتی متر به راحتی میتوان پیدا کرد به گونه ای که مولتی متر را در حالت ولتاژ  DCو در رنج ۲۰ قرار میدهیم و هر کدام از دو پایه سوکت که ولتاژش ۵ ولت بود،همان دو پایه مد نظر ما است. حال این دو پایه را به پایه های طرفین ولوم وصل میکنیم.
اکنون در برد یک پایه و در ولوم هم یک پایه باقی مانده که آنها را به هم وصل میکنیم. با روشن شدن پکیج و چرخش ولوم شاهد تغییر بار بر روی مانیتور دستگاه خواهیم بود.در شکل بالا سیم قرمز +۵ولت ، سیم سیاه GNDیا همان گراند و سیم سفید نیز ولتاژ متغییر صفر تا پنج ولت است.


همانگونه که در دیاگرام برد پیداست فن و پمپ و جرقه زن فرمان خود را از کنترلر بواسطه یک ترانزیستور و یک رله دریافت میکنند.
در بعضی مواقع دوستان میفرمایند که آقا ما مثلا رله فن رو عوض هم کردیم اما برد درست نشد.
در این هنگام باید ابتدا ترانزیستور مربوط به آن رله را تست کنیم و سپس ولتاژ ۵ ولتی که از میکروکنترلر به ترانزیستور می آید و این کار نیز مستلزم استفاده از مولتی متر است.
مس هنگامی که به برد برای خرابی فن و پمپ و ترانس جرقه و شیر سه راهی شک میبریم ابتدا باید خروجی ۲۲۰ ولت رله را با مولتی متر چک کنیم سپس عملکرد صحیح بوبین رله را و سپس پایه مربوط به میکروکنترلر را چک میکنیم که به نظر بنده سرویسکار محترم فقط باید ولتاژ خروجی ۲۲۰برد را به پمپ و فن و جرقه زن و موتور سه راهی چک کند که اگر از خروجی خبری نبود یا به صورت دایم و بدون قطع ولتاژ ۲۲۰ ولت روی سوکت برد بود باید برد را تعویض کند و تعمیر آن را به عهده کارخانه سازنده پکیج بیاندازد.


با کمی دقت به دیاگرام برد متوجه میشویم که فرمان وصل شیر گاز از سه المان پرشر سوییچ هوا  که بصورت همیشه باز و ترموستات حد که به صورت همیشه بسته و پرشر سوییچ آب که به صورت همیشه باز است عبور میکند.
متاسفانهددر برخی پکیج ها از این موضوع خبری نبوده و بسیار بردهای خطرناکی از لحاظ امنیت هستند.بنده به شخصه در طراحی و برنامه نویسی برد پکیج خود تاکید بسیار بسیار زیادی بر رعایت این موارد ایمنی کرده ام و حتی بعضی از دوستان  پکیج پر ارور  میگویند که شنیدن این طعنه ها بهتر از بازی کردن با جان و مال مردم عزیزمان است.
حال این سری بودن گذر فرمان شیرگاز از  این قطعات چگونه باعث امنیت برد میشود:
(این حالات همگی در یک پکیج رخ نمیدهد و برای مثال است)
فرض بفرمایید میکرو کنترلر تعدادی از پایه های خود را در اثر نوسان برق از دست داده است(از دست دادن پایه میکروکنترلر میتواند هم به صورت دایما وصل و هم به صورت دایما قطع باشد)
حال فرض کنید کنید که یکی از این پایه ها پایه مربوط به شیر گاز است و وصل باقی مانده است اگر فرمان با پرشر سوییچ هوا سری نباشد شیر گاز براحتی باز میشود و خانه را پر از گاز میکند.
یا ان تی سی خراب شده است و همواره دمای پایین را نشان میدهد و شیر گاز تا آخر شعله را باز میکند و یا در پکیج آبی وجود ندارد اما باز شعله روشن میشود قضاوت بفرمایید که چه اتفاقاتی می تواند بیفتد.
به همین علت است که بنده به دوست بزرگوارمون عرض کردم که قطعات امنیتی پکیج به صورت زنجیروار به هم وابسته اند و با نبود یکی این زنجیره امنیتی گسسته میشود.
با خود نگوییم که ان تی سی ها که هستند پرشر سوییچ هوا هم که هست حالا این ترموستات حد رو پل کنم هیچی نمیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

در دیاگرام برد فرمان شیر گاز از سه المان ترموستات حد و پرشر سوییچ هوا و پرشر سوییچ آب عبور میکند پس هنگام عیب یابی شیر گاز باید دقت به این موضوع نیز اشته باشیم که باز شدن شیر گاز وابسته به این سه عنصر است.
برای تست بوبین های شیر گاز از لحاظ الکتریکی هم ابتدا مقدار اهم یک بوبین شیر گاز سالم را با مولتی متر اندازه گیری می کنیم سپس همه بوبینهارا با این مقدار مقایسه میکنیم اگر اختلاف زیادی بود بوبین خراب است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید