مشکلات و تعمیر رادیاتور شوفاژ

تفاوت درجه حرارت داخل و خارج ساختمان منجر به کاهش درجه حرارت آن به پایین ترین درجه و از دست رفتن حرارت می شود.کاهش درجه حرارت از طریق دیوار ،کف پنجره ها و سقف ها صورت می پذیرد که با محاسبه و آگاهی از میزان خروج حرارت از این سطوح می توان ساختمان را به درجه حرارت  مطلوب رساند.

وجود صدا در رادیاتور شوفاژ

صدای تق و تق رادیاتور نشان می دهد که بین انشعاب ورودی و خروجی ارتباط درستی برقرار نگردیده است.صدای خش خش به دلیل وجود فشار بیش از حد داخل رادیاتور است که قدرت و سرعت بیش از حد پمپ سیستم گرمایشی این اشکال را به وجود می آورد و در سیستم ،لوله ها، رادیاتور و دیوار تنش فشاری وجود دارد.

 

تلفات حرارت ناشی از تهویه هوا

حرارت از یک سو  بواسطه تهویه از دست می رود و از طرفی دیگر بواسطه جریان هوا در اتاق که البته سرعت این جریان را می توان با محاسبه تغییرات هوا در هرساعت بدست آورد یعنی با تقسیم حجم هوای در حال حرکت کل  اتاق در هر ساعت  بر حجم اتاق.

 

نشتی رادیاتور

 خرابی لوله ها و حرارت بالا باعث سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ  میشود که اکثر مواقع این قسمت از تعمیر رادیاتور شوفاژ، با استفاده از چسب سوراخ رادیاتور رفع میشود.

وجود نقاط سرد بر روی رادیاتور

  1. رادیاتور شوفاژ به درستی نصب  نشده است.
  2. هد پمپ سيركولاسيون خیلی کم است یا پمپ با قدرت بسیار پایین کار می کند ..
  3. هوای زیادی در رادیاتور وجود دارد.
  4. هد شیرترموستاتیک متصل شده به رادیاتور توسط قسمتی از مبلمان یا پرده ها پوشیده شده که این امر موجب بالا رفتن درجه حرارت ترموستات نسبت به دمای داخل اتاق می شود. به همین دلیل سوپاپ به طور کامل یا تاحدی بسته شده و سرعت جریان کاهش می یابد.
  5. دمای آب تولید شده توسط سیستم گرمایشی پایین است.
  6. شیر ترموستاتیک به درستی تنظيم نشده است.
  7. هد شیرترموستاتیک در معرض منبع بیرونی و بزرگی از گرما مانند اشعه خورشید قرار دارد که در این حالت، ترموستات به حرارت مطلوب  رسیده و مسیر ورودی آب به رادیاتورها کاملا یا تا حدی مسدود می شود.
  8. ناخالصی هایی در شیر رادیاتور وجود دارد. با جریان یافتن آب داخل رادیاتور، ذرات معلق در شیر ورودی رادیاتور انباشته شده و به طورقابل توجهی جریان آب کاهش می یابد

 

هواگیری رادیاتور و تعمیر رادیاتور شوفاژ:تعمیر رادیاتور شوفاژ

1-در صورتی که سیستم شوفاژ مدار بسته(پکیج دیواری):

ابتدا دستگاه گرمایش مرکزی را  به طور کامل خاموش کرده و بعد از گذشت چند دقیقه تک به تک و از طریق پیچ های هواگیری که در انتها ی هر رادیاتور می باشد،عمل هواگیری را انجام صورت میگیرد و در نهایت فشار دستگاه را از طریق شیر پرکن تعبیه شده در قسمت پایین ان بین 1.5 bar  تا 1.7 bar  تنظیم و دستگاه را روشن کنید.

2- در صورتی که سیستم مدار باز باشد (موتور خانه مرکزی):

ابتدا پمپ سیرکولاسیون مدار شوفاژ را خاموش می کنیم و سپس بعد از گذشت چند دقیقه اقدام به هواگیری رادیاتورها از طریق پیچ یا شیر هواگیری که در انتها ی هر رادیاتور تعبیه شده است می نماییم و در اخر پمپ سیرکولاسیون را مجددا روشن میکنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید