روش های نوین گرمایش ساختمان

امروزه روش های نوین سرمایش و گرمایش در اجرای پروژه های ساختمانی برای طراحان و مجریان تاسیسات ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوای ناشی از احتراق سوخت ‌های فسیلی، انسان را وادار کرده تا  به فکر چاره ‌ای برای استفاده صحیح از انرژی و نگهداری و حفظ منابع محدود آن (انرژی) باشد. جامعه مهندسین تاسیسات برقی و مکانیکی به ویژه شرکت‌ های مجری تاسیسات برقی و مکانیکی راهکارهای مناسبی برای جلوگیری از مصرف انرژی غیر ضروری ارائه کرده ‌اند که از جمله آن‌ها سبک‌ های اجرایی مختلف در زمینه‌ های سرمایش گرمایش هستند که سهم بسیاری در صرفه جویی مصرف انرژی دارند. در ادامه به معرفی جدیدترین روش ‌های سرمایش و گرمایش می ‌پردازیم. در روش‌ های ارائه شده از منابع انرژی تجدید پذیر برای افزایش بازده و صرفه جویی هر چه بیشتر انرژی استفاده می ‌شود.

جدیدترین روش ‌های گرمایش :

الف) یکی از این نمونه ‌ها سیستم گرمایش متمرکز با استفاده از سیستم تولید همزمان حرارت و برق است که به گرمایش منطقه ‌ای معروف است. این سیستم سبب یکپارچگی و تمرکز تاسیسات متفرق گرمایش در یک محل مرکزی می ‌شود به طوری که نیازهای حرارتی و آب گرم لازم منطقه مسکونی از آن تأمین می ‌شود. فعالیت این سیستم در دمای پایین انجام می‌ گیرد و این باعث می‌ شود تلفات حرارتی کمتر شده و صرفه جویی در گرمایش توسط مصرف کنندگان انجام شود. امکان استفاده از سوخت‌ های متنوعی هم چون زباله شهری، ضایعات گیاهی و… از مزایای استفاده از این روش گرمایشی است.

ب) نمونه دوم گرمایش خورشیدی است. با توجه به تابش خورشیدی در ایران استفاده از انرژی خورشیدی در زمینه  سرمایش و گرمایش از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. برای تبدیل انرژی خورشیدی به گرمایش یا سرمایش باید از تجهیزات زیر استفاده کرد:

1) کلکتور 2) منبع ذخیره  3) مبدل گرمایی یا سرمایی 4) پمپ 5 ) لوله و اتصالات 6) کنترلر

استفاده از این سیستم گرمایشی چون هزینه اولیه بالایی دارد، مقرون به صرفه نبوده و برای منازل شخصی توصیه نمی‌ شود ولی از نظر اقتصادی به نفع اقتصاد کشور است.

ج) سومین روش گرمایش تابشی است. مفهوم گرمایش تابشی از کف، بسیار ساده است. آب گرم در لوله‌ های نصب شده درکف و یا زیر زمین به گردش در آمده و زمین گرم شده و تبدیل به رادیاتور بزرگی می ‌شود که اشیا و ساکنین داخل اتاق را بواسطه انرژی انتقالی توسط تشعشع گرم می ‌کند. ثابت شده است که این روش بسیار آسانتر و راحتر از سیستم ‌های جابجایی معمول می ‌باشد. امروزه نصب سیستم ‌های HRH (گرمایش تابشی هیدرونیکی) رشد چشمگیری داشته است. سیستم ‌های جدید HRH آب گرم را در داخل لوله‌ های پلاستیکی انعطاف پذیر به گردش در می ‌آورند، این تیوب‌ های پلاستیکی بصورت مستقیم در کف بتونی دفن می‌ شوند و بر روی سطح زیرین کف فرش چوبی متصل می ‌شود و یا در لایه نازکی از بتون که روی سطح زیرین ریخته شده است، قرار می ‌گیرد. لوله‌ ها از جنس پلی اتیلن زنجیره‌ ای(pex) می ‌باشند که به دلیل سبکی و انعطاف پذیری، انتخاب مناسبی برای سیستم ‌های HRH می ‌باشند.

از لوله ‌های ½ اینچ برای کاربرد های مسکونی و از لوله‌ های ¾ اینچ برای مصارف تجاری و ذوب برف استفاده می‌ شود و برای خطوط رفت و برگشت از لوله‌ های ¾ اینچ و 1 اینچ استفاده می‌ شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید