پکیج یونیت هوایی یکپارچه

پکیج یونیت هوایی دستگاهی است دو قسمتی که یک قسمت آن را چیلر هوایی (هوا خنک) و یک قسمت آن را هواساز شکل می دهد و علت اینکه به آن پکیج یونیت هوایی گفته می شود این است که چیلر آن از نوع هوا خنک (هوایی) است. به این دستگاه پکیج هوایی یکپارچه نیز اطلاق می شود که منظور از یکپارچه در واقع در کنار یکدیگر و سرهم بودن چیلر و هواساز در یک دستگاه واحد است که بزرگترین مزیت آن این است که آب، لوله کشی های آب، پمپ، فرآیند ضد فریز نمودن آب با محلول گلیکول، عایق بندی لوله های آب و … برداشته شده و اواپراتور چیلر هوایی (آن بخش از چیلر که عمل سردسازی را انجام می دهد) به شکل مستقیم به هواساز وصل می شود.

حرارت و برودت در پکیج هوایی یکپارچه

چنانچه سیستم چیلر و هواساز به شکل جداگانه در یک ساختمان بکار رود، چیلر می بایستی که محلول گلیکول و آب را سرد نموده و به کویل (لوله های حاوی آب سرد) هواساز بفرستد. در حالی که چنانچه این دو در یک دستگاه واحد به اسم پکیج یونیت هوایی طراحی و ساخته شوند، دیگر به فرآیند سردسازی محلول گلیکول و آب نیازی نیست و اواپراتور چیلر، روبروی فن قسمت هواساز این دستگاه قرار گرفته و فن با گذراندن هوا از میان اواپراتور (لوله های حاوی مبرد) دمای هوا را کاهش داده و با کانال به اتاق ها و سالن های مورد نظر ارسال می کند.

برای گرمایش، دستگاه پکیج هوایی یکپارچه همانند سیستم هواساز و چیلر عمل می کند و دارای لوله های مخصوص آبگرمی (کویل آبگرم) است که آب گرم پمپاژ شده از سوی بویلر موتورخانه و یا پکیج گازسوز در آن جریان یافته و فن قسمت هواساز با گذراندن هوا از میان این لوله ها، منجر به افزایش دمای هوا شده و آن را با کانال در محل های مورد نظر توزیع می کند.

سایر تجهیزات دستگاه پکیج یونیت هوایی

قسمت هواساز دستگاه پکیج یونیت هوایی ، دارای انواع فیلترها (برای افزایش کیفیت هوا) و نیز در صورت نیاز دارای تجهیزات رطوبت زنی (برای تنظیم رطوبت) نیز است. برخی از ساختمان ها مانند بیمارستان و کارخانجات حساس به آلودگی نیاز به پاکسازی ۹۹٫۹۹ درصدی هوای ورودی دارند که با بکار بردن فیلترهای هپا (High Efficiency Particulate Arresting – HEPA) و غیره در مسیر حرکت هوا در دستگاه پکیج یونیت هوایی ، می توان هوا را از هر گونه آلودگی تصفیه نمود. همچنین فیلترهایی برای محافظت از کویل، دمنده و موتور در برابر نشست گرد و خاک لحاظ می شود.

هر شرکت در محصولات خود متناسب با نیاز هر پروژه، فیلترهای مخصوص به آن را بکار می برد زیرا استفاده غیر اصولی و بی اساس از فیلترها، علاوه بر افزایش قیمت پکیج یونیت یکپارچه ، موجب افزایش افت فشار و جریان هوای ورودی می شود و به انرژی بیشتری برای رسیدن به دبی هوای مورد نظر، نیاز خواهد بود. افشانک های تزریق آب در هوای عبوری و افزایش رطوبت آن نیز در ساختمان هایی که به تنظیم دقیق رطوبت نیاز داشته باشند و در برخی از مناطق با آب و هوای خشک استفاده می شود. قسمت چیلر دستگاه پکیج یونیت هوایی هم از نوع هوا خنک بوده و در مجموع هیچ گونه مصرف آبی در این دستگاه و مشکلات ناشی از آن وجود نخواهد داشت.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید